Liposomální vitamín C: Parťák pro pevnou imunitu nejen během zimy
Kratší dny, méně slunce a zvýšené riziko nachlazení či chřipek. Chladné měsíce zkrátka dokážou s naším organismem zamávat, a tak si žádají účinnou prevenci proti nemoci. Jak ale posílit svoji imunitu opravdu efektivně? A jak snížit únavu a zlepšit své celkové zdraví? Pojďte zjistit, jak vám s těmito zimními neduhy pomůže liposomální vitamín C.
Proč je vitamín C podstatný a jak působí na naše tělo?
Je to opravdový parťák pro naše tělo, který jako silný antioxidant chrání buňky před stresem, napomáhá při tvorbě kolagenu a udržuje nervovou soustavu v klidu a pohodě. Zároveň podporuje imunitu a pomáhá mírnit únavu. Bez dostatečné dávky „céčka“ bychom se zkrátka neobešli. Byli bychom náchylnější k nemocem, hůře by se nám regenerovalo a naše celková imunita by pravděpodobně dostávala pěkně na frak.
Přestože vitamín C najdeme téměř v každém ovoci či zelenině, v určitých náročnějších situacích se zvyšuje potřeba ho doplňovat i jinak. A právě v těchto chvílích je dobré vědět, po jakých doplňcích stravy sáhnout. Ne všechny nám totiž zaručí stejný výsledek.
Klasické, či liposomální? To je oč tu běží
Klasický vitamín C už dnes koupíte kdekoli – třeba v drogerii nebo i v supermarketu. Většinou se však jedná o jeho levnější formu, kterou naše tělo nedokáže dostatečně efektivně vstřebat – a tak začne nadbytek vitamínu vylučovat. Některým lidem dokonce může způsobit i podráždění žaludku. Naštěstí ale existují i účinnější formy, jak vitamín C přijímat, které mají dlouhodobější účinek a u nichž je riziko dráždění trávicího ústrojí minimální.
A právě proto přichází na scénu liposomální vitamín C. Ten je specifický v tom, že je obalený v tukových mikrokapslích, díky kterým snáze prochází trávicím traktem. Tyto mikrokapsle jsou navíc velmi podobné lidským buňkám, a tak je naše tělo vstřebává mnohem lépe. Výsledkem je tedy vyšší koncentrace vitamínu C v krvi, a tím pádem i jeho účinnost. Často se udává, že využitelnost liposomálního vitamínu C se pohybuje až okolo 95 % – oproti 10 % u toho klasického.
Výhody liposomálního vitamínu C
Díky technologii liposomů využije naše tělo maximum dávky z každé kapse. Mezi jeho největší výhody patří tedy:
- Ochrana samotného vitamínu C před nežádoucím natrávením a vyloučením močí díky liposomálnímu obalu.
- Vysoká využitelnost – tělo vstřebá až 95 % vitamínu.
- Efektivnější transport k potřebným buňkám.
Céčko využije vaše tělo celoročně, nejen při nemoci
Spolehlivý parťák do zimních měsíců i celoroční spojenec – i tak bychom mohli vitamín C charakterizovat. Nepomáhá totiž jen se samotnou imunitou, ale podporuje také správnou funkci nervové soustavy, uchovává hladinu krevního cukru a cholesterolu v normě nebo třeba udržuje strukturu a funkci žil, kostí, chrupavek, zubů a dásní. Jeho užívání se tak rozhodně vyplatí i během teplejšího období.
Během měsíců, kdy je riziko nachlazení, chřipek a dalších onemocnění vyšší, se ale stává nepostradatelnou součástí každého imunitního systému. Vytopené místnosti, nízké venkovní teploty a častý pohyb v přeplněné hromadné dopravě jsou totiž pro šíření virů a bakterií učiněným rájem. Aby naše tělo náporu nemocí úspěšně odolalo, vyplatí se v těchto náročnějších obdobích jeho dávku navýšit.
Kolik brát vitamínu C?
Jak už jsme ale zmínili na začátku článku, ne všechny vitamínové doplňky jsou kvalitní. I když je na obalu napsáno, že obsahují 100 % doporučené denní dávky (RHP), tedy 80 mg, nemusí se všechen do těla vstřebat. A to právě řeší liposomální varianta.
Vitamín C je navíc (na rozdíl od vitamínů D, A, E a K) rozpustný ve vodě, což znamená, že se jím v podstatě nelze předávkovat. Bez obav tak během nemoci můžete jeho dávku zvýšit až na 1000 mg denně – tělo už si s případným přebytkem poradí a vyloučí ho močí.
Navýšit dávku vitamínu C se doporučuje:
- v období chřipek a nachlazení
- jako prevence proti infekcím dýchacích cest nebo při jejich chronickém onemocnění
- v období rekonvalescence
- při zvýšeném fyzickém a psychickém zatížení
- při dlouhodobém vystavení stresu
Kromě liposomálního vitamínu C vám k rychlejšímu návratu do plného zdraví pomůže i kozí kolostrum, vitamín D či zinek. A nezapomeňte také na dostatek tekutin a pořádný odpočinek!